MANUÁL PRO NOVÁČKY

Obsah manuálu:

1. Co s sebou na schůzku?
  2. Výprava
    • Co je to výprava?
    • Kde na výpravě spíme?
    • Cesta do klubovny aneb jak dlouho dítě ponese své věci?
    • Co s sebou na výpravu?
    • Co na výpravu naopak nebrat?
  3. Jak vybrat vybavení na oddílové výpravy a tábory?
  1. Co s sebou na schůzku?
  • zápisník a tužku
  • oblečení a obuv, jenž se může ušpinit nebo poničit (dle počasí)
  1. Výprava
    • Co je to výprava?
    • Výprava je důležitou součástí činnosti skautského oddílu. Bez nich by naše činnost ani nebyla skautingem. Jedná se o akce, které přesahují svým trváním schůzky a nabízejí možnost zažít spousty zážitků a poznat něco nového.
    • Výpravy jsou většinou oddílové tzn., že jsou společné pro všechny družiny oddílu.
    • Výpravu vždy vedou minimálně dva vedoucí starší 18 let.
    • Informace týkající se konkrétní výpravy dostane dítě vždy minimálně jeden týden před konáním výpravy na lístečku nebo na webových stránkách našeho oddílu.
  • Kde na výpravě spíme?
  • Na výpravě zpravidla spíme ve skautských klubovnách jiných oddílů. Děti spí vždy ve vytápěných místnostech. V případě změny Vás vždy upozorníme předem na lístečkách nebo na webových stránkách.
  • Cesta do klubovny aneb jak dlouho ponese dítě své věci?
  • Své věci si ponese dítě pouze do klubovny, v případě změny Vás vždy upozorníme předem na lístečkách nebo na webových stránkách. I přesto je dobré vše zabalit do jedné krosny bez příručních zavazadel.
  • Co s sebou na výpravu?
  • Co s sebou si má dítě vzít, se rovněž dozví z lístečku, které dostane na schůzce nebo na webových stránkách oddílu. Z pravidla je důležité do krosny zabalit:
  • pití (1l láhev postačí – ne méně)
  • baterku (ideálně čelovku)
  • přezůvky
  • skautský šátek (kdo má)
  • zápisník a tužku
  • hygienické potřeby
  • hrneček
  • příbor (stačí pouze lžíce)
  • ešus
  • pláštěnku
  • sportovní oblečení a sportovní obuv dle počasí (čepice a rukavice – již na podzim; pokrývku hlavy v létě)
  • karimatku
  • spacák

• Co na výpravu naopak nebrat?
  • Rádi bychom na výpravách předešli nadměrnému užívání elektronických přístrojů, proto nedoporučujeme, aby s sebou děti na výpravy vozily mobily či tablety, ruší to atmosféru výpravy. Po celou dobu výpravy je vždy dostupné telefonní číslo na vedoucí výpravy, které bude napsáno na lístečku k výpravě nebo na webových stránkách oddílu. Nemusíte se tedy bát, že byste se s vaším dítětem nemohli spojit. Zároveň bychom Vás rádi upozornili, že nepřebíráme odpovědnost za poškození ani ztrátu elektronických přístrojů, v případě, že dítě s sebou nějaký mít bude.
  1. Jak vybrat vybavení na oddílové výpravy a tábory?

Vybavení, jehož výběr pokládáme za důležitý:

Krosna

Karimatka

Spacák

Jeden z důležitých údajů při výběru spacáku je tzv. hranice tepelného komfortu (do jakých nejnižších teplot je spacák použitelný) – pro hranici tepelného komfortu jsou uváděny dva údaje: komfortní teplota Tcomf (pro standardní ženu 60 kg) a limitní teplota Tlim (pro standardního muže 70 kg). Klesne-li teplota pod vyznačenou hodnotu, začneme se ve spacáku budit zimou a rozhodně se moc dobře nevyspíme.

(Zdroj: http://www.svetoutdooru.cz/to-zakladni-o-spacich-pytlich/)

Oblečení – S oddílem se často pohybujeme venku. V příslušných ročních obdobích je dobré děti vybavit oblečením, ve kterém se mohou aktivně pohybovat, nebude jim zima, a u kterého nevadí zašpinění. Potřebné je dítě vybavit také pláštěnkou. Při oblékání se přimlouváme za vrstvení slabšího oblečení, namísto jedné velmi silné vrstvy.

Obuv – Na skautských akcích je vhodné mít vyzkoušenou obuv, která dítě netlačí, při prvním kroku do louže nepromokne a ve které se dítěti během chůze netvoří puchýře. Sandály dobře větrají nohu, tenisky chrání nohu před vnějším poraněním, kotníkové boty fixují kotník v náročnějším terénu.

Skautské vybavení – Mezi skautské vybavení patří např. skautské kroje, skautské šátky a jiný skautský sortiment. Rádi bychom Vám doporučili, ať nekupujete skautské kroje (náš oddíl má spoustu starých krojů k dispozici) ani skautské šátky (z důvodu tradičního předávání šátků) Nejprve se prosím obraťte na družinového vedoucího/družinovou vedoucí.

Vybavení by mělo být funkční a vhodné pro skautské využití. Není nutné investovat do vybavení pro dítě mnoho peněz, ale důležité je poskytnout jim základní výbavu na oddílové akce a tábory. Veškeré vybavení, lze sehnat v obyčejných sportovních obchodech, kde vám s výběrem pomůže odborný personál. Ceny jsou rozmanité, kvalita samozřejmě různá.

V případě dotazů se neváhejte obrátit na družinového vedoucího dítěte nebo na Oldu (Jan Spudil – telefonní číslo: 775 351 735; email: honza.spudil50@seznam.cz)