17. oddíl Sluníčka Lochenice

Jsme koedukovaný skautský oddíl, sídlící v malé vesnici Lochenice, vzdálené cca 8 km od Hradce Králové. Oddíl v obci působí téměř 30 let. V současné době má více než 80 členů, kteří se dělí do 7 družinek podle věku a pohlaví. Klubovna Medvíďat se nachází v prvním patře Obecního úřadu, další družiny mají svoji klubovnu na faře. Členové družinek se scházejí na pravidelných schůzkách jednou týdně. Zpravidla jednou za měsíc se vydáváme na jednodenní nebo vícedenní výpravy. Každé léto pořádáme čtrnácti denní stanový tábor v přírodě. Kromě toho se účastníme mezinárodních skautských akcí, kterými jsou Intercamp či Jamboree. Oddíl se zapojuje i do veřejných akcí jako jsou dětské dny, tvořivé dílny, drakiády, dětské dny, pomoc při úklidu v obci nebo organizuje Tříkrálovou sbírku.

Naší činností se snažíme o všestranný rozvoj členů. Děti vedeme ke spolupráci, přátelství a vztahu k přírodě.

Chcete-li nám něco sdělit, nebo se nás na něco zeptat, kontaktujte nás na níže zmíněných e-mailových adresách:

Vedoucí oddílu: rebarborava@seznam.cz

Zástupce: vaclav.spudil@email.cz; mmm.horejsova@gmail.com

ODDÍLOVÝ POKŘIK

“Obětavost, spousta lásky, ze smíchu se dělaj vrásky.

Slunce v duši radost šíří, k ideálům srdce míří.

Dobrodružství, odvaha, přátelství, to převládá.

Nemusíme si přát více, Sedmnáctka Lochenice.”

SYSTÉM SKAUTSKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

•  Rádcovský kurz

Všichni rádci, kteří pracují s družinkou, prošli rádcovským kurzem. Jedná se o tři víkendy, které pořádá Skautská okresní rada HK pro všechny rádce z Hradce a okolí. Během víkendů se rádci naučili především zásadám práce s dětmi, zdokonalovali se v přípravě programu, prošli zdravotním a bezpečnostním školením, rozvíjeli se v oblastech skautingu apod. Na závěrečném víkendu se konala závěrečná zkouška. Rádcovské vzdělání je nepovinné, ale v našem oddíle ho považujeme za nezbytnou součást práce s dětmi.

•    Čekatelská zkouška

Lidé ve věku od 16 let se mohou zúčastnit čekatelského kurzu. Zde jsou prohlubovány znalosti a dovednosti pro práci s dětmi. Kurz se koná většinou v létě a trvá deset dní + jeden víkend, ve kterém probíhají kvalifikační zkoušky.

•    Vůdcovská zkouška

Kurz pro lidi ve věku od 18 let. Platí obdobný systém, jako u čekatelské zkoušky, jen je větší náročnost a záběr vzdělávacích okruhů. Podmínkou pro splnění vůdcovské zkoušky je úspěšná absolvence 40 hodinového kurzu zdravotníka zotavovacích akcí.

•   Instruktorská zkouška

Skauti od 21 let, kteří chtějí předávat své znalosti a zkušenosti rádcům, čekatelům a vůdcům podstoupí další vzdělání a po úspěšném vykonání instruktorských zkoušek mohou přednášet na vzdělávacích akcích a to nejen v rámci organizace. Instruktorská zkouška, stejně jako vůdcovská, získala akreditaci od MŠMT a má tak platnost i mimo organizaci Junáka.

•   Ostatní

Existuje celá další řada různých zkoušek a kurzů, které jsou více specifické a mají je spíš jedinci, stejně, jako instruktorskou zkoušku. U nás je základem rádcovský kurz, čekatelská a vůdcovská zkouška