Na začátku září se náš oddíl rozhodl informovat obec o činnosti ,,Sluníček“ v létě. Do redakce časopisu jsem poslala článek o jamboree a táboře. Oba články vyšly v pozměněné úpravě. Níže si můžete přečíst článek v plném znění tak, jak byl poslán do redakce.

Hezký den
Za celý oddíl – Zdeňka Pavlišová, vedoucí oddílu

Článek k přečtení ZDE :

Lochenické skautky vyrazily do Švédska

V roce 2007 jsem měla možnost zúčastnit se celosvětového setkání skautů a skautek – Jamboree. Akce se konala v Anglii, sjelo se na ní 44 000 skautů a skautek z celého světa a mimo jiné jsme společně oslavovali 100 let od založení našeho hnutí. Prožila jsem skoro tři týdny v Hylands Parku u

Chelmsfordu, bojovala s komunikací v angličtině a těšila se, až přijedu domů a se všemi se podělím o ty nádherné zážitky… Co člověk neprožije na vlastní kůži, to nepochopí, tak jsem se rozhodla, že se budu snažit, aby holky, které několikátým rokem vedu, měly také možnost vycestovat do zahraničí. Jamboree se koná jednou za čtyři roky. 22. ročník se konal letos na přelomu července a srpna a z našeho oddílu do Švédska vycestovalo šest holek. Částka, kterou museli rodiče dětí zaplatit, nebyla malá, ale věřím, že po návratu svých ratolestí žádný z rodičů nelitoval.

O jamboree by se dalo vyprávět a psát celé hodiny. Na to zde není prostor, a tak si můžete přečíst alespoň několik drobných komentářů od dětí a jejich rodičů.

Během podzimu bude probíhat v Hradci Králové výstava o letošním jamboree. Termín není ještě známý, ale hned, jak bude, budeme o něm informovat na našich oddílových stránkách http://www.slunicka-lochenice.estranky.cz

Jaká jsi měla očekávání od jamboree?

Měla jsem úplně jinou představu, ale realita byla daleko lepší. (Barča Šmardová)

Co pro tebe bylo na akci nejtěžší?

Nejtěžší pro mě byla komunikace. (Barča Šmardová)
Jak ses poprala s angličtinou? Komunikovala jsi i v jiném jazyce než v ANJ? Angličtina nebyla nejlepší, ale to, co jsem chtěla, sem nakonec nějak sdělila. Občas jsem komunikovala ještě španělsky, ale učím se jí teprve rok, tak jenom základy. (Pája Váňová)

Na celém jamboree pro mě byla nejtěžší angličtina. Zkoušela jsem říct pár slov německy, ale skončilo to u dorozumívání se rukama. (Verča Ludvíková)
Jaký byl pro tebe největší zážitek na jamboree?

Největší zážitek byly asi zahajovací a ukončovací ceremoniál, až tam si člověk uvědomí kolik je tam vlastně lidí a bylo to naprosto nepopsatelné! (Pája Váňová)

Jak se ti líbilo Švédsko?

Švédsko je nádherná země. Bylo mně jen trochu líto, že jsme ji nepoznali více. Z tábořiště jsme vyjeli akorát na camp in camp, ale alespoň něco. Na Švédsku se mi líbí, jakou tam mají přírodu. Vesnice nemají tak hustě obydlené jako my. V budoucnu bych se chtěla do Skandinávie ještě někdy podívat. (Verča Ludvíková)

Lituješ, že jsi na jamboree byla?

Snad zbytečná otázka, na kterou nemůžu odpovědět jinak než: ,,ne, nelituji“ (Pája Váňová)

Musela sis na jamboree sama něco přispět?

Díky mým rodičům ne. (Barča Šmardová) Jamboree jsem dostala k Vánocům a narozeninám a taky jsem si něco přidala. (Verča Ludvíková)
Proč bys doporučila/nedoporučila jamboree dalším dětem od nás z oddílu?

Pro spoustu skvělých zážitků na celý život, za poznáním nových zemí, lidí, kultur, pro uvědomění, že skauting opravdu žije po celém světě. (Pája Váňová)

Jamboree je nezapomenutelná skautská událost, které se snad ani popsat nedá, ta se musí zažít. Všude panuje skautská atmosféra, proto bych ji doporučila všem skautům. (Barča Šmardová)

Máte pocit, že byla dobrá volba poslat Barču do Švédska?

Odpověď na první otázku: Poprvé, když se Barča zmínila o Jamboree, byla jsem proti, z důvodu velké finanční částky. Postupem času a s větší informovaností jsme se rozhodli, že Barča na Jamboree odjede. Skautingu se věnuje od malička a má ho moc ráda. Myslím, že je to pro každého skauta, který

se zúčastní světového Jamboree velký zážitek a proto vím, že to dobrá volba byla. (p. Ivana Šmardová)

Měla jste z něčeho obavy? (Naplnily se?)

Obavy jsem měla z dlouhé cesty a také tragické události, která se stala pár dní před zahájením Jamboree v sousedním Norsku. Na štěstí se obavy nenaplnily a Barča se vrátila šťastná, spokojená a plná zážitků. (p. Ivana Šmardová)